Ekonomia
W wyniku bieżącego stosowania SP-Nitrolen można uzyskać następujące rezultaty:
- Oczyszczenie powierzchni grzejnych z osadu spalinowego Bieżące stosowanie SP-Nitrolen likwiduje istniejący osad oraz mostki pomiędzy rurami, jak również zapobiega ich ponownemu powstawaniu.
- Obniżenie temperatury spalin W wyniku likwidacji osadu spalinowego ulega zdecydowanemu polepszeniu wymiana ciepła, co uwidacznia się obniżeniem temperatury spalin i stabilnym ciśnieniem pary. W zależności od konstrukcji kotła, okresu jego eksploatacji i stopnia zanieczyszczenia powierzchni grzejnych uzyskuje się obniżenie temperatury spalin dochodzące do 60 oc.
- Polepszenie sprawności W wyniku lepszej wymiany ciepła dochodzi do kilkuprocentowego zwiększenia sprawności.
- Przedłużenie eksploatacji urządzeń kotłowych Trwający w czasie ciągłej eksploatacji kotła nieustanny proces oczyszczania z osadu spalinowego eliminuje częste ręczne lub pneumatyczne czyszczenie kotła, co pozwala na znaczne przedłużenie okresu jego eksploatacji pomiędzy jego unieruchomieniem celem oczyszczenia. Dzięki temu uzyskuje się oszczędności poprzez eliminację zakupu energii obcej podczas postoju.
- Zabezpieczenie całej powierzchni grzejnej przed korozją Powstanie korozji wskutek działania gazów dymnych zależne jest przede wszystkim od składu chemicznego paliwa. Zawartość w nim siarki w połączeniu ze sposobem prowadzenia ognia i rozkładem temperatury nie tylko powoduje powstawanie korozji, ale również tworzenie się osadu w poszczególnych strefach kotła. Przy stosowaniu węgla jako paliwa czynnikiem decydującym dla wystąpienia korozji jest obszar niskich temperatur. Obszaru można uniknąć tylko wtedy, jeżeli nie dojdzie do obniżenia temperatury poniżej punktu rosy. Uzyskuje się to również przez to, że utrzymuje się temperaturę spalin znacznie zróżnicowaną od temperatury rosy. Zawarte w SP-Nitrolen alkalia reagują bardzo intensywnie ze składnikami połączonymi z kwasem siarkowym. Powstające podczas tej reakcji tlenki azotu opuszczają komin jeszcze w fazie gazowej. W związku z niską temperaturą wrzenia kwasu azotowego punkt rosy tych związków znajduje się pomiędzy 70 i 80 °C. Tym samym przy częstych zmianach obciążenia kotła nie dochodzi do zejścia poniżej temperatury rosy, podczas której następuje pokrycie całej powierzchni grzejnej warstwą korozji. Obok wizualnego stwierdzenia efektów, stwierdzenie ich jest również możliwe poprzez pomiar temperatury spalin. Poza tym szybkich informacji dostarczają następujące pomiary:
- temperatury pary u wylotu przegrzewacza lub ilość wody chłodzącej dodanej do przegrzewacza
- różnicy temperatur w podgrzewaczu wody i podgrzewaczu powietrza
- oporu spalin lub pobór powietrza przez wentylator powietrza i wentylator ciągu ssącego
- prędkości gazów dymnych
- Zmniejszenie emisji Ciągłe stosowanie SP-Nitrolen zmniejsza emisję pyłów SO2 i NOx. Powstający w czasie spalania siarczan potasu zmniejsza przyczepność sadzy i pyłu we wszystkich przewodach dymnych do wylotu komina włącznie. Cząsteczki stające się cięższe w wyniku skupienia nie mogą się już unosić. Zlikwidowana zostaje płatkowa emisja z komina. Przy tym, proporcjonalnie do przyrostu objętościowego cząsteczek wzrasta sprawność mechanicznych odpylaczy.
- Oszczędność paliwa Uzyskuje się oszczędność paliwa dochodzącą do 5%.