Ekologia
Ciągłe stosowanie SP-Nitrolen zmniejsza emisję do atmosfery:
- pyłów
- dwutlenku siarki
- tlenków azotu
Powstający podczas procesu spalania SP siarczan potasu zmniejsza zdolność przyczepiania się sadzy i pyłu do przewodów spalinowych i komina. Cięższe wskutek łączenia się cząsteczki sadzy i pyłu nie są emitowane do atmosfery. Wyeliminowane zostają płatkowe formy spalin kominowych. Proporcjonalnie do przyrostu ciężaru objętościowego cząsteczek rośnie sprawność mechanicznych urządzeń odpylających. Następuje znaczne zwiększenie stopnia skuteczności odpylaczy grawitacyjnych, odśrodkowych i mokrych.
Również bardzo dobre efekty osiąga się w elektrofiltrach, gdzie cząsteczki pyłów nie mają tendencji do osadzania się na elektrodach urządzenia. Stan czystości elektrod jest łatwo sprawdzalny ze wzlędu na możliwość szybkiego odczytania wysokości napięcia prądu w poszczególnych strefach elektrofiltra.
Przy dozowaniu środka SP-NitroleN wydalanych zostaje 10 g siarki na tonę spalanego węgla. Należy to porównać z emisją siarki przy spalaniu węgla, która często przekracza 1 % siarki na tonę. Emisja siarki przy stosowaniu SP wynosi 1/1000 całkowitej emisji. Emisja tlenków azotu jest nieznaczna. W wyniku zmniejszenia zużycia węgla o około 5 % dochodzi do zmniejszenia całkowitej emisji również o 5 %.